INSTRUCTIONS

Pinocchiotårta med jordgubb- och rabarberkräm

Sommaren är här! Och här har ni ett recept på tårta i all sin enkelhet.

En Pinocchiotårta passar till väldigt många tillfällen, både sommarfesten, födelsedagar eller varför inte till fredagsfikat eller helgmyset.

Det är dessutom en tårta som inte alls är svår att göra då man inte behöver bygga ihop den lager på lager.
Jag la den på ett fat och sen fick var och en ta valfri bit och montera själv.

Fyllning - Koka ihop jordgubbar, rabarber farinsocker och strösocker på låg värmen i en kastrull ca 10 minuter under omrörning. Mixa med stavmixer till en slät kräm. Tillsätt smör och rör om. Ställ in i kylen med plastfolie intill krämen för att undvika kondens.

Botten - Sätt ugnen på 150 grader och täck en form (som är i storlek som en halv ugnsplåt) med bakplåtspapper.

Vispa ihop smör och strösocker. Tillsätt äggulorna och vispa ihop. Spara äggvitorna till marängen. Häll i mjölken och vispa lite till.

Tillsätt vetemjöl, vaniljsocker, bakpulver och vänd ihop till en jämn smet. Bre ut smeten i formen och ställ åt sidan medan du gör marängen.

Vispa äggvitorna och tillsätt lite strösocker i taget under konstant vispning tills du får en tjock och blank maräng ca 5-7 minuter. Bre ut marängen över kaksmeten i formen.

Grädda kakan i mitten av ugnen i ca 30-40 minuter. Låt kakan svalna helt.

Montering - Placerar kakan på ett fat och ringla över krämen och toppa med den lättvispade grädden. Servera din pinocchiotårta direkt eller förvara den i kylskåpet upp till 3 dagar.

Betyg

( 0 Betyg )

INGREDIENTS